Rowerowi informatycy z firmy SQUIZ zapraszają dziś, 28 września na spotkanie o godz. 16:30 w pubie Harnaś (ul. Sienna 7) gdzie zakończą trasę i opowiedzą o swoich przygodach na charytatywnym rajdzie rowerowym. Na mecie czekać będzie również Martynka, dla której zbierają pieniądze.
24 września 2012 spod czeskich Karkonoszy wyruszył charytatywny rajd rowerowy organizowany przez pracowników firmy informatycznej SQUIZ we współpracy z Klastrem ICT Pomorze Zachodnie.
Informatycy przejechali ponad 500 km, a wszystko po to, aby zdobyć pieniądze na turnus rehabilitacyjny dla trzyletniej Martynki Wójtowicz - dziewczynki, która choruje na rdzeniowy zanik mięśni. 28 września pokonują ostatni odcinek z Chojny do Szczecina.
Trzyletnia Martynka Wójtowicz cierpi na rdzeniowy zanik mięśni, objawiający się postępującym zanikiem mięśni. Jak dotąd nie odkryto skutecznego lekarstwa na tę straszną chorobę, a jedyną formą pomocy dla chorujących na nią osób jest codzienna rehabilitacja, która pomaga utrzymać dobrą kondycję fizyczną, spowolnić postęp choroby i ograniczyć jej następstwa. Rehabilitacja jest jednak kosztowna - jeden turnus rehabilitacyjny to koszt w wysokości ok. 5 tysięcy złotych.
Informatycy z firmy SQUIZ postanowili pomóc małej Martynce i zebrać pieniądze na jej rehabilitację. W tym celu zorganizowali charytatywny rajd rowerowy, w ramach którego podczas swoich urlopów w tydzień przejechali ponad 500 km po trasie rowerowej, rozciągającej się od Karkonoszy do Szczecina. Jest to międzynarodowy szlak rowerowy Odra-Nysa, biegnący wzdłuż polsko-niemieckiej granicy. To ogromne wyzwanie i poświęcenie, zwłaszcza dla informatyków, którzy większość czasu spędzają przed komputerem. Do przejechania ok. 100 km dziennie trzeba się przygotować, dlatego przygotowania trwają już od jakiegoś czasu - wskazuje Rafał Źróbecki, Prezes SQUIZ Poland Sp. z o.o. - Mamy ogromną nadzieję, że nasze poświęcenie umożliwi nam zebranie pieniędzy na szczytny cel, jakim jest pomoc dla chorującego, małego dziecka.
Podejmowanie tego typu działań przez przedstawicieli przedsiębiorstw wiąże się z realizacją koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu, w ramach której przedsiębiorstwa dobrowolnie uwzględniają interesy społeczne, ochronę środowiska czy relacje z otoczeniem i podejmują działania na rzecz ich poprawy. Działania takie są charakterystyczne dla firm zajmujących się nie tylko głównym przedmiotem swojej działalności, ale także dbających o to, aby podkreślać swoją obecność w społeczeństwie poprzez uczestniczenie w inicjatywach, które mogą poprawić jakość życia w miejscu, w którym firma prowadzi działalność - wyjaśnia Rafał Źróbecki - Firma SQUIZ ma swój polski oddział w Szczecinie, ale spółka-matka znajduje się w Wielkiej Brytanii. Pracowałem w Londynie przez kilka lat i tam bardzo często spotykałem się z takimi inicjatywami, np. pracownicy różnych firm wyruszali na górskie wyprawy czy brali udział w maratonach i w ten sposób kwestowali na jakieś szczytne cele.
Patronat nad organizowanym rajdem objął Technopark Pomerania oraz Klaster ICT Pomorze Zachodnie. Klaster zrzesza ponad 50 firm z sektora IT w województwie zachodniopomorskim, a jego działalność ukierunkowana jest na zwiększanie ich rozwoju, innowacyjności i konkurencyjności. Spółka SQUIZ niedawno dołączyła do Klastra ICT Pomorze Zachodnie i razem z jego przedstawicielami przystąpiła do organizowania charytatywnego rajdu rowerowego - Kiedy tylko dołączyliśmy do Klastra, zaczęliśmy wspólnie z jego przedstawicielami zastanawiać się, co nasze przyłączenie może wnieść - wyjaśnia Rafał Źróbecki - Mieliśmy wiele pomysłów i jednym z nich jest właśnie charytatywny rajd rowerowy. Inicjatywę tę realizujemy niejako poprzez Klaster, w którym szukamy wsparcia i pomocy przy mobilizacji regionalnych firm informatycznych. SQUIZ jest międzynarodową firmą z oddziałami w Australii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, od czterech lat działa również jej polski oddział. Spółka zajmuje się tworzeniem aplikacji internetowych dla firm i instytucji, jej główni klienci to m.in. Telewizja Polska czy Instytut Pamięci Narodowej.
Wydarzenie patronatem objęli także Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Wojewoda Zachodniopomorski, Prezydent Miasta Szczecina oraz Maja Włoszczowska i Bartosz Huzarski.
Jak wygląda zbiórka funduszy na pomoc Martynce?
Wszystkie pieniążki od darczyńców wpływają na konto Fundacji Słoneczko, gdzie są zbierane na subkoncie Martynki.
Na dzień 27 września organizatorzy mieli informacje od rodziców Martynki o zebranej kwocie: 2 600 zł
Ponadto, na portalu Allegro jest prowadzonych 5 aukcji gadżetów przekazanych od wybitnych polskich kolarzy, którzy włączyli się do akcji: Mai Włoszczowskiej i Bartosza Huzarskiego. Wpływy z licytacji również zostaną przekazane na rzecz Martynki.
Aktualnie licytowane są:
Aukcje zakończą się w przyszły piątek i wtedy poznany sumę zebranych przez organizotorów środków (cel to było 5.000 zł)
W przyszły piątek, 5 października, planowana jest przez organizatorów krótka oficjalna uroczystość, podczas której będą chcieli podziękować za okazane wsparcie władzom miasta (Mecenat oraz Patronaty), przekazać zwycięzcom licytacji gadżety od sportowców, a także oczywiście poinformują o zebranej kwocie. Zaprezentowane zostaną też zdjęcia z rajdu i uczestnicy krótko opowiedzą o wrażeniach.
Zachęcamy wszystkich do śledzenia profilu rajdu na Facebooku: www.facebook.com/InformatycyNaRowery
Wpłaty na pomoc dla chorej Martynki Wójtowicz przyjmuje:
Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Słoneczko"
Stawnica 33
77-400 Złotów
Nr konta: 89 8944 0003 0000 2088 2000 0010
z dopiskiem: 214/W, Martyna Wójtowicz - darowizna