Budowa Technoparku Pomerania wpisuje się w unijną strategię inteligentnego rozwoju i dzięki tej inwestycji regionalni przedsiębiorcy zyskają nie tylko nowoczesną infrastrukturę, ale także wielopłaszczyznowe wsparcie w rozwoju innowacyjnej działalności - stwierdzili delegaci z Komisji Europejskiej, którzy odwiedzili Technopark Pomerania. Spotkanie odbyło się w ramach rocznej wizyty, mającej na celu monitorowanie stanu realizacji unijnych programów operacyjnych w państwach członkowskich.
"W Polsce nakłady finansowe na badania i rozwój są stosunkowo niskie w porównaniu z innymi państwami europejskimi, dlatego stymulowanie sektora prywatnego do zwiększania tego typu inwestycji jest niezwykle ważnym aspektem, jeżeli chcemy wpływać na rozwój innowacyjności gospodarki. W tym kontekście budowa Technoparku Pomerania ma szczególne znaczenie dla regionu, gdyż ośrodek ten oferować będzie lokalnym przedsiębiorcom nie tylko nowoczesną infrastrukturę, ale także specjalistyczne usługi wspierające rozwój innowacyjnej działalności" - tak inwestycję w rozbudowę i wyposażenie Technoparku Pomerania komentował Pascal Boijmans z Dyrekcji Generalnej ds. Rozwoju Regionalnego KE. Dodał także, że oferowane przez Technopark Pomerania usługi w postaci doradztwa biznesowego, wsparcia w pozyskiwaniu finansowania czy w nawiązywaniu kontaktów z partnerami biznesowymi i naukowymi z pewnością przyczynią się do szybszego i efektywniejszego rozwoju regionalnych firm oraz do zwiększania ich innowacyjności i konkurencyjności.
Przedstawiciele Komisji Europejskiej odwiedzili Technopark Pomerania w ramach rocznej wizyty, której celem było zapoznanie się z kluczowymi, szczecińskimi inwestycjami, jakie dofinansowano z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013. Za jego wdrażanie odpowiada Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Delegaci odwiedzili teren inwestycyjny, na którym powstają trzy nowe budynki Technoparku, a następnie wysłuchali prezentacji dotyczącej dotychczasowej działalności ośrodka oraz planów jego przyszłego rozwoju. "Naszą intencją jest, aby branża nowoczesnych technologii informatycznych miała taką samą siłę oddziaływania i wpływ na rozwój regionu jak niegdyś Stocznia Szczecińska" - mówił w trakcie spotkania Prezes Technoparku Pomerania, Grzegorz Fiuk. Koszt inwestycji w rozbudowę Technoparku Pomerania wyniesie blisko 100 mln zł, z czego około 30 mln zł pochodzi ze środków unijnych. Przedstawiciele KE uznali tę inwestycję za bardzo ważną dla rozwoju regionu i zaznaczyli, że w przyszłej perspektywie finansowej Komisja Europejska przeznaczy jeszcze większe środki finansowe na wspieranie rozwoju innowacyjnej przedsiębiorczości, gdyż tego typu działania stanowią priorytet europejskiej strategii inteligentnego rozwoju.
W spotkaniu udział wzięli także przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność w Technoparku Pomerania - Robert Olejnik z firmy Teonite oraz Rafał Malujda, prawnik specjalizujący się w prawnych aspektach ochrony własności intelektualnej, know-how i zamówień publicznych w branży IT i nowoczesnych technologii. Wskazywali na korzyści, jakie dla przedsiębiorców niesie prowadzenie działalności w parku naukowo-technologicznym - "Technopark oferuje nam przede wszystkim wsparcie w bieżących sprawach dzięki doradztwu biznesowemu, pomocy w nawiązywaniu współpracy z innymi przedsiębiorcami czy naukowcami, a także promowaniu naszej działalności" - mówił Rafał Malujda - "Otwarte przestrzenie umożliwiają nam spotkania i rozmowy, co służy nawiązywaniu współpracy oraz merytorycznemu rozwojowi". W kontekście programowania przyszłej perspektywy finansowej przedstawiciel KE zapytał przedsiębiorców o trudności towarzyszące pozyskiwaniu środków finansowych z funduszy unijnych na prowadzenie i rozwijanie innowacyjnej działalności. Robert Olejnik wskazywał na problemy związane z wkładem własnym do projektów dofinansowanych przez UE, którego młodzi przedsiębiorcy najczęściej nie są w stanie ponieść z powodu braku środków finansowych oraz na zbyt skomplikowane i długotrwałe procedury dotyczące weryfikacji wniosków o dofinansowanie, które hamują rozwój innowacyjnych projektów biznesowych.
Ponadto w trakcie spotkania Dyrektor Wydziału Inwestycji UM Szczecin, Paweł Sikorski, zaprezentował dotychczasowe efekty oraz dalsze plany dotyczące trzech innych, ważnych inwestycji w Szczecinie, jakie dofinansowano z funduszy europejskich - budowy Obwodnicy Śródmieścia Szczecina, przebudowy ulic Niemierzyńskiej i Arkońskiej oraz budowy Trasy Północnej. Władze miasta zamierzają ubiegać się o dofinansowanie na realizację dalszych etapów tych inwestycji również w przyszłej perspektywie finansowej UE. W spotkaniu udział wzięli także Wicemarszałek Andrzej Jakubowski oraz Dyrektor Wydziału Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, Piotr Maras.
Technopark Pomerania jest kluczową dla Szczecina i regionu organizacją, wspierającą rozwój innowacyjnych mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Rozwijają się w nim firmy i nowe technologie. Dzięki nowoczesnej i rozbudowywanej infrastrukturze oraz kompleksowym programom wsparcia tworzone są najlepsze warunki dla dynamicznego rozwoju firm ICT - od inkubacji dla początkujących tzw. start-upów, do wzmacniania funkcjonujących już na rynku przedsiębiorstw. W chwili obecnej w zmodernizowanym w 2010 roku pierwszym budynku Technoparku prowadzi działalność ok. 20 firm. W 2013 roku infrastruktura Technoparku powiększy się o trzy nowe budynki wznoszone obecnie na terenie inwestycyjnym przy ul. Niemierzyńskiej. Nowe budynki obejmują infrastrukturę centrum danych, które świadczyć będzie usługi w technologii cloud computing oraz przestrzeń dla rozwoju kolejnych kilkudziesięciu innowacyjnych firm.