W tym tygodniu przez trzy dni, od 10-12 stycznia, w Szczecinie będzie gościć grupa przedstawicieli instytucji otoczenia biznesu oraz ośrodków innowacji z różnych regionów Polski. Wezmą w nim udział przedstawiciele technoparków, inkubatorów przedsiębiorczości i centrów transferu technologii m.in. z Wrocławia, Gdyni, Opola, Elbląga, Stalowej Woli, Turka czy Białegostoku.
Jest to dziewiąta już wizyta w cyklu wyjazdów studyjnych pn. „Wzmocnienie kompetencji kadr ośrodków innowacji”, organizowanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach inicjatywy Skuteczne Otoczenie Innowacyjnego Biznesu. W cyklu wizyt studyjnych w innych regionach od początku uczestniczą też przedstawiciele Szczecińskiego Parku Naukowo-Technologicznego.
Wyjazdy studyjne służą wymianie doświadczeń między uczestnikami programu i pracownikami odwiedzanych instytucji, a także inicjowaniu dyskusji na temat efektywności działań instytucji otoczenia biznesu oraz ośrodków innowacji z różnych regionów kraju, reprezentowanych przez gospodarzy i uczestników. Dotychczasowe wizyty studyjne, organizowane m. in. w Poznaniu, Krakowie i we Wrocławiu, zostały przez uczestników ocenione jako bardzo interesujące i zorganizowane na wysokim poziomie. Pozwoliły one uczestnikom zapoznać się ze sposobem funkcjonowania odwiedzanych instytucji zaangażowanych w promocję działalności innowacyjnej oraz zwiększyć ich świadomość na temat podejmowanych działań i potrzeb tych ośrodków.
Wizyta szczecińska odbędzie się pod hasłem „Wsparcie dla innowacyjności i przedsiębiorczości w Szczecinie”. Jej celem jest przedstawienie specyfiki działalności szczecińskich instytucji proinnowacyjnych. Pierwszy dzień spotkania w Technoparku Pomerania poświęcony będzie zagadnieniom świadczenia usług proinnowacyjnych, gdzie prelegentami są goście z Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego oraz założyciel i właściciel firmy konsultingowej „Innova”. W trakcie kolejnych dwóch dni uczestnicy wyjazdu odwiedzą, obok Technoparku Pomerania, zarządzanego przez Szczeciński Park Naukowo-Technologiczny, także Polską Fundację Przedsiębiorczości, Centrum Bioimmobilizacji i Innowacyjnych Materiałów Opakowaniowych, Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii, Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości ZUT oraz Centrum Transferu Technologii Morskich Akademii Morskiej w Szczecinie.
Cykl działań „Wzmocnienie kompetencji kadr ośrodków innowacji” to pierwszy w Polsce spójny program, którego celem jest przekazanie kadrze zarządzającej i pracownikom ośrodków innowacji praktycznej wiedzy niezbędnej do efektywnego działania. Uczestniczący w inicjatywie mają możliwość rozwinięcia umiejętności wykorzystywania potencjału twórczego w działaniach innowacyjnych, a także przełamywania schematów i barier hamujących wdrażanie innowacji. Istotnym założeniem programu jest również propagowanie kreatywności i kształtowanie innowacyjnych postaw ukierunkowanych na poszukiwanie rozwiązań usprawniających proces komercjalizacji wiedzy i transferu technologii.