Dostęp do szerokopasmowego Internetu i możliwość bezpiecznego przesyłania danych pacjentów to główne korzyści, jakie szczecińskim szpitalom przyniesie budowa regionalnej sieci telekomunikacyjnej. Inwestycja realizowana przez Technopark Pomerania będzie kosztować 2 mln zł, z czego ponad pół mln zł pochodzi ze środków UE. 5 lutego wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego oraz prezes Technoparku Pomerania podpisali umowę na unijne dofinansowanie projektu.
Projekt zakłada wybudowanie 5 odcinków sieci światłowodowej o długości 9,2 kilometrów oraz 5 punktów bezprzewodowego dostępu do Internetu (hot-spot), z którego rocznie skorzysta ok. 1200 osób. „Dla Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego jest to projekt ważny ze względu na rozwój sieci szerokopasmowej oraz bezpieczny transfer danych w obszarze szczecińskich szpitali. Zastosowanie sieci szerokopasmowej, dzięki dużej szybkości i przepustowości, ułatwi konsultacje pomiędzy lekarzami i bezpieczne przesyłanie danych medycznych pacjentów” – mówił podczas uroczystego podpisania umowy wicemarszałek województwa, Andrzej Jakubowski.
W sierpniu 2014 roku ma wejść w życie ustawa o informacji w ochronie zdrowia, zgodnie z którą placówki medyczne będą musiały prowadzić dokumentacje pacjentów w całości w formie elektronicznej. Większość szpitali i przychodni w Polsce nie jest do tego przygotowana – „Zdjęcia diagnostyczne USG, obrazy z rezonansu magnetycznego czy z tomografii komputerowej generują naprawdę olbrzymie ilości danych. Ułożenie sieci światłowodowych umożliwi szczecińskim szpitalom szybką i bezpieczną wymianę tych danych. Pacjenci nie będą musieli chodzić od lekarza do lekarza z wynikami badań w rękach, ponieważ dane te będą pomiędzy szpitalami udostępniane cyfrowo” – wyjaśniał Andrzej Feterowski, Prezes Technoparku Pomerania. Sieć światłowodowa będzie budowana dla szczecińskich szpitali znajdujących się przy ul. Arkońskiej i Strzałowskiej oraz na Pomorzanach i w Zdrojach.
Budowa infrastruktury telekomunikacyjnej to nie jedyne wsparcie, jakie w zakresie informatyzacji Technopark Pomerania oferuje szczecińskim placówkom medycznym. W ramach rozbudowy parku powstaje największa w regionie serwerownia, która umożliwi bezpieczne przechowywanie i przetwarzanie danych medycznych w tzw. chmurze, czyli korzystanie z usług informatycznych za pośrednictwem Internetu. Oznacza to, że szpitale i przychodnie nie będą musiały inwestować ogromnych środków finansowych w infrastrukturę IT oraz specjalistów do jej obsługi. Ponadto korzystanie z usług profesjonalnej serwerowni zapewni większe bezpieczeństwo danych medycznych – „Zabezpieczenia w dużych serwerowniach - takie jak dostęp nadzorowany, systemy gaśnicze i chłodzenia, zabezpieczenia prądowe czy przeciwpożarowe itd. - są na bardzo wysokim poziomie. Niewiele firm i instytucji indywidualnych jest w stanie sobie pozwolić na serwerownię choć zbliżoną pod względem tych parametrów do serwerowni profesjonalnej” – dodaje Andrzej Feterowski.