Większe ulgi podatkowe na działalność badawczo-rozwojową dla firm, w przypadku start-upów możliwość zamiany odliczania kosztów na zwrot gotówkowy oraz wydłużenie z 3 do 6 lat okresu odliczania od podatku kosztów B+R – takie m.in. rozwiązania przewiduje uchwalona przez sejm mała ustawa o innowacyjności, której zapisy wejdą w życie 1 stycznia 2017 roku.
Ustawa, której celem jest zwiększanie innowacyjności polskiej gospodarki, przewiduje w przypadku mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich firm możliwość dodatkowego odliczenia od podatku na koniec roku 50% kosztów poniesionych na prace badawczo-rozwojowe, w tym 50% kosztów wynagrodzeń zespołu prowadzącego takie prace. Dotychczas ulga ta wynosiła 30%. Duże firmy od przyszłego roku będą mogły odliczyć 50% wydatków osobowych i 30% pozostałych kosztów kwalifikowanych związanych z działalnością badawczo-rozwojową. W praktyce wydatki poniesione na działalność B-R podwójnie wpływają na wysokość podstawy do opodatkowania – jako koszt uzyskania przychodu oraz jako ulga obniżająca podstawę opodatkowania.
„W koszty B+R można wliczyć m.in. koszty wynagrodzeń pracowników i zleceniobiorców, wynajmu sprzętu pod badania, materiały i surowce, ekspertyzy, usługi doradcze, odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej itp. Ulga nie zależy od poziomu innowacyjności rozwiązania ani od efektów przeprowadzonych prac badawczo-rozwojowych” – mówi Agnieszka Zamaro-Wiśniewska, biegły rewident w firmie Business Accounting Office sp. z o.o.
Warto pamiętać, że prace badawczo-rozwojowe prowadzone są nie tylko w laboratoriach, to także prace nad ulepszaniem produktów, usprawnieniem procesów produkcji czy testowaniem nowych materiałów prowadzone często na co dzień w przedsiębiorstwach.
Ulga podatkowa dotyczy badań przemysłowych i rozwojowych, natomiast w przypadku badań podstawowych przysługiwać będzie tylko wówczas, kiedy przedsiębiorca zleci ich wykonanie jednostce naukowej. Dodatkowo, ponieważ często zyski z działalności badawczo-rozwojowej pojawiają się dopiero po dłuższym czasie, ustawa wydłuża z 3 do 6 lat okres, w jakim przedsiębiorca może odliczyć od podatku tego typu koszty. Nowością jest także możliwość odliczania od podatku kosztów uzyskania patentu.
Ciekawe rozwiązanie przewidziano dla start-upów – jeśli nie wykazują one zysku, mogą zamienić odliczanie kosztów prac B+R na zwrot gotówkowy. W takiej sytuacji urząd skarbowy zwróci im 19% wydatków poniesionych na B+R w poprzednim roku. O zwrot gotówkowy mogą starać się firmy, które funkcjonują na rynku nie dłużej niż 2 lata (zwrot dotyczy roku rozpoczęcia działalności i roku kolejnego) i nie powstały w wyniku przekształcenia działającego już wcześniej podmiotu. Przedsiębiorstwo nie może także w ciągu 3 lat ogłosić upadłości, gdyż w takiej sytuacji będzie musiało zwrócić otrzymane pieniądze.
„Należy pamiętać, że działalność badawczo-rozwojowa przedsiębiorstwa musi być wyodrębniona rachunkowo, niezbędna jest osobna ewidencja tych kosztów” – dodaje Agnieszka Zamaro-Wiśniewska.