Wieloosobowa gra „Flat World 3D”, w której gracze wzajemnie spychają się z planszy to zwycięski projekt drugiej edycji Gryf Game Jam – szczecińskich zawodów w tworzeniu gier komputerowych. Jej twórcami są Hubert Kordacz, Szymon Dudzik, Paulina Kakuba, Monika Dalach i Wojciech Posmowski.
W zawodach udział wzięło 80 osób, które w miniony weekend w Technoparku Pomerania tworzyły od podstaw własne gry komputerowe na zadany przez organizatora temat: „Płaska ziemia”.
- Uczestnicy nie znali tematu przed rozpoczęciem zawodów. Po jego wylosowaniu z 30 propozycji mieli 48 godzin na wymyślenie i przygotowanie takiej wersji gry, którą można uruchomić i w nią zagrać – wyjaśnia Filip Mozol, jeden z organizatorów Gryf Jamu.
Zawodnicy mogli pracować w pojedynkę bądź zespołowo w wybranych przez siebie technologiach. Wśród uczestników pochodzących z całej Polski znajdowali się m.in. graficy, programiści, game designerzy czy dźwiękowcy. Przez dwa dni powstały łącznie 24 gry na różne urządzenia: komputery, smartfony czy okulary wirtualnej rzeczywistości.
Zwycięski projekt „Flat World 3D” wybrano w głosowaniu jury. Z kolei publiczność przyznała nagrodę grze „ARK” polegającej na logicznym łączeniu elementów, którą stworzyli Wiktoria Fruba i Mikołaja Dereszewski. Nagrodę specjalną przyznano Łukaszowi Zieniewiczowi za grę „Let’s fall”, w której ziemia jest płaska, a gracz musi dojść do jej krawędzi, pokonując po drodze przeszkadzających mu w tym agentów służb specjalnych. Jury wyróżniło tego zawodnika nie tylko za pomysł na grę i jego realizację, ale także za stworzenie od podstaw własnej konsoli do uruchomienia gry.
- Celem wydarzenia było nie tylko angażowanie młodych ludzi w tworzenie gier, ale także integracja środowiska, zdobywanie doświadczenia i kontaktów, które – mam nadzieję – zostaną na lata - dodaje Filip Mozol.
Weekendowe zawody w tworzeniu gier komputerowych odbyły się w Szczecinie po raz drugi. Ich organizatorami byli Sebastian Senski, Filip Mozol, Oskar Kucharczyk i Damian Komorowski – pasjonaci tworzenia gier, którzy uczestniczyli wcześniej w podobnych wydarzeniach w innych miastach Polski.
- Tegoroczne gry prezentowały bardzo wysoki poziom. Jury miało twardy orzech do zgryzienia. W zawodach udział wzięli prawdziwi pasjonaci tworzenia gier, których z przyjemnością gościliśmy w Technoparku - wskazuje członek jury, Jakub Gibowski z Techoparku Pomerania, który był partnerem i gospodarzem wydarzenia.
Gryf Game Jam zorganizowano przy wsparciu Technoparku Pomerania,. Huuuge Games, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, PlayWay, Fabryki Gier, Polbit Esport League, Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie, Byss Mobile, Games Operators, Akademii Sztuki w Szczecinie, Mediations Biennale Poznań, Zachodniopomorskich Szkół Kreatywnych, Szczecin Gaming House.