Ponad 37% pracowników z całego świata pracuje zdalnie, co oznacza, że swoje obowiązki zawodowe mogą wykonywać z każdego miejsca na świecie, w którym mają dostęp do Internetu. Ich liczba wynosi obecnie ok. 1,3 miliarda i stale wzrasta - wynika z analiz firmy badawczej IDC. Wraz z ilością zdalnych pracowników rośnie także popularność coworkingów, czyli współdzielonych biur, które umożliwiają wynajmowanie miejsca pracy na określony czas. W Szczecinie takie miejsce do pracy oferuje Technopark Pomerania.
Branżowy magazyn Deskmag szacuje, że obecnie z coworkingów korzysta ponad 100 tysięcy osób w ponad 2,5 tysiącach biur na całym świecie. Są to najczęściej przedstawiciele wolnych zawodów, tzw. freelancerzy - m.in. programiści, graficy, tłumacze czy pisarze - a także małe firmy, dla których utrzymywanie własnego biura jest zbyt kosztowne. Poza miejscem do pracy współdzielone biura oferują także dostęp do Internetu i urządzeń biurowych oraz nierzadko usługi z zakresu doradztwa biznesowego.
Coworkingi pojawiły się w Polsce niedawno, ale funkcjonują już prawie we wszystkich dużych miastach. Stale rośnie też liczba osób zainteresowanych ich ofertą, ponieważ wraz z rozwojem nowoczesnych technologii zarówno na świecie, jak i w Polsce przybywa osób, które wykonują swoje obowiązki zawodowe zdalnie. „Większość tych osób pracuje w domach. Coworkingi przy dużo niższych kosztach niż własne biuro dają możliwość oddzielenia życia prywatnego od zawodowego. W takich miejscach panuje atmosfera pracy, co sprzyja skupieniu i mobilizacji” – wskazuje Katarzyna Witkowska z Technoparku Pomerania.
Okazuje się, że praca w takim biurze jest znacznie efektywniejsza niż praca w domowym zaciszu. Aż 89% osób wykonujących wolne zawody uważa, że praca w coworkingu czyni ich bardziej szczęśliwymi niż praca w domu - wynika z badania Office Nomads oraz Emergent Research przeprowadzonego podczas Coworking Unconference Conference. Z kolei badania w ramach Global Coworking Survey wykazały, że dzięki dołączeniu do coworkingu u ponad 70% samozatrudnionych wzrosła kreatywność, a ponad 60% z nich uznało, że polepszył się ich standard pracy.
„Przez 3 lata pracowałem w domu, jednak atmosfera panująca w coworkingu jest dużo lepsza i bardziej sprzyjająca pracy. W coworkingach dzieli się biuro z innymi ludźmi, z którymi można porozmawiać, a jeśli są z tej samej branży – wymienić zawodowe doświadczenia” – mówi Rafał Mosirer, freelancer z branży lokalizacyjnej, pracujący w coworkingu Technoparku Pomerania.
Oferty coworkingów są zróżnicowane i umożliwiają wybranie opcji dostosowanej do indywidualnych potrzeb. „Biurko w coworkingu Technoparku można wynająć na jeden dzień, na 10 dni czy na miesiąc. Oferujemy dostęp do sieci wi-fi i standardowego sprzętu biurowego oraz do drukarki 3D, skanera 3D i plotera, który umożliwia - szczególnie projektantom i architektom - drukowanie dużych formatów. Udostępniamy także wirtualny serwer oraz sale konferencyjne i biznesowe” - wylicza Katarzyna Witkowska.
Przedsiębiorcy korzystający z coworkingu Technoparku mają również możliwość korzystania z usług doradztwa biznesowego oraz uczestniczenia w specjalistycznych szkoleniach i wielu wydarzeniach branżowych, w trakcie których mogą nie tylko poszerzać swoją wiedzę, ale także zdobywać nowe kontakty i zlecenia – „Praca w coworkingu Technoparku umożliwia bycie częścią społeczności. To nie tylko dostęp do usług czy wydarzeń, ale także kontakt z firmami i stowarzyszeniami z branży IT, co ułatwia nawiązywanie kontaktów, uzupełnianie swoich kompetencji oraz szybsze realizowanie celów” – mówi Robert Król z Fundacji Netcamp.
W Technoparku Pomerania swoje siedziby ma ponad 50 firm i organizacji z branży IT, w których łącznie pracuje ponad 400 osób. To kompleksowe otoczenie biznesowe, w którym obok siebie funkcjonują firmy na różnym etapie rozwoju - start-upy, mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz duże firmy technologiczne. Prawie 25% powierzchni Technoparku zajmują przestrzenie wspólne i otwarte strefy, co ułatwia przedsiębiorcom nawiązywanie kontaktów oraz dzielenie się wiedzą i doświadczeniami. Działalność Technoparku ukierunkowana jest na rozwijanie innowacyjnej przedsiębiorczości w regionie, wspieranie lokalnych przedsiębiorców oraz zwiększanie atrakcyjności miasta dla zagranicznych firm.