Zwycięzcą 4. edycji konkursu informatycznego „SCI#CODE” został Karol Jurski z Gimnazjum Integracyjnego w Stargardzie. Na podium znaleźli się również Przemysław Martuszewski z Publicznego Gimnazjum nr 2 w Wałczu (II miejsce) oraz Jan Rosa z Gimnazjum nr 14 w Szczecinie (III miejsce). W finałowych zmaganiach udział wzięło 27 gimnazjalistów z Pomorza Zachodniego.
Konkurs „SCI#CODE” przeznaczony jest dla uczniów szkół gimnazjalnych z województwa zachodniopomorskiego, którzy pasjonują się informatyką. Jego organizatorem jest Szczecińskie Collegium Informatyczne.
W tegorocznych eliminacjach udział wzięło 200 gimnazjalistów z ponad 30 szkół ze Szczecina i regionu, m.in. z Wałcza, Świnoujścia, Stargardu, Koszalina, Rymania, Stepnicy, Gryfina. Pierwszy etap konkursu polegał na zdalnym rozwiązaniu testu sprawdzającego wiedzę informatyczną. Do finału zakwalifikowało się 29 uczniów, z czego 27 wzięło udział w finałowych zmaganiach.
- W finale gimnazjaliści rozwiązywali test złożony z 25 pytań i zadań, które dotyczyły języków programowania, sieci komputerowych, systemów operacyjnych, urządzeń techniki komputerowej oraz tworzenia stron internetowych – wyjaśnia Adam Czarniawski ze Szczecińsiego Collegium Informatycznego.
Po części konkursowej uczniowie wzięli udział w warsztatach „Unity”, podczas których zapoznawali się z narzędziem do tworzenia gier komputerowych i innych materiałów interaktywnych jak np. wizualizacje czy animacje. Przygotowano również warsztaty dla nauczycieli z zakresu wykorzystania wirtualnej rzeczywistości w edukacji, które poprowadził Jan Filipowiak z firmy Pixel Legend, będącej lokatorem Technopakru Pomerania.
Zwycięzcy konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody w postaci m.in. klawiatury Razer Blackwidow Ultimate, tabletu Samsung Galaxy Tab A czy konsoli Sony Playstation. Po raz pierwszy wyróżniono i nagrodzono także uczniów, którzy zajęli miejsca 4-7. Wśród nich znaleźli się Tomasz Wysocki (IV miejsce), Miłosz Skaza (V miejsce), Aleksander Gostyński-Glina (VI miejsce) i Anna Kusiak (VII miejsce). Nagrody ufundowali m.in. Szczecińskie Collegium Informatyczne, Klaster IT, Functionite, Akademia Morska w Szczecinie, Akademia Sztuki w Szczecinie, Oddział Zachodniopomorski Polskiego Towarzystwa Informatycznego oraz Bank Pekao S.A.
- Widzimy pasję, zaangażowanie i dużą wiedzę gimnazjalistów biorących udział w konkursie. Każdego roku coraz więcej szkół ze Szczecina i regionu zgłasza swoich uczniów do udziału w inicjatywie. Powiększa się również grono naszych partnerów i wspierających nas firm IT, którym bardzo dziękujemy – mówi Alicja Kwiatek, dyrektor Szczecińskiego Collegium Informatycznego.
Partnerami konkursu byli: Klaster IT, Technopark Pomerania, Wydział Informatyki ZUT, Katedra Informatycznych Technologii Morskich Akademii Morskiej w Szczecinie, Akademia Sztuki w Szczecinie Oddział Zachodniopomorski Polskiego Towarzystwa Informatycznego i Functionite/kodu.je, Bank Pekao S. A.