W najbliższej perspektywie unijnej - pieniądze będą trafiać do przedsiębiorców jeśli Ci wykażą, że ich projekty są innowacyjne. Szansą na zdobycie środków może być polsko-niemiecka współpraca badawcza - m.in. z naukowcami z Greifswaldu.
Stworzony przez szczecińskich informatyków system inteligentnego samochodu, to tylko jeden z przykładów innowacyjnego produktu, a to właśnie informatyka i medycyna mają być głównymi dziedzinami polsko-niemieckiej współpracy naukowej. W przyszłości wspólne badania miałyby prowadzić np. Park Technologiczny w Greifswaldzie i Szczeciński Park Naukowo-Technologiczny. Efektem może być zdobycie unijnych środków, bo takie transgraniczne projekty badawcze będą lepiej oceniane przez Brukselę. Właśnie nad tymi zagadnieniami dyskutowali w środę naukowcy i samorządowcy z zachodniopomorskiego oraz niemieckich landów. Polsko-niemieckie forum przedsiębiorczości zorganizowali wspólnie m.in. Euroregion Pomerania i miasto Szczecin.
Oglądaj online (od 5 min. 50 sek.)
Technopark Pomerania, czyli Szczeciński Park Naukowo--Technologiczny 29 listopada organizuje konferencję pod hasłem "Get inspired Szczecin!". Wystąpi na niej sześciu prelegentów - właścicieli i menedżerów firm, którzy pierwsze kroki w biznesie robili w Szczecinie i udało im się odnieść ogólnopolski sukces.
Czytaj PDF
W Technoparku Pomerania realizowany jest nowy projekt B2E (Business to Education), który pomaga szkołom informatycznym w aktualizacji nauczanych treści i dostosowania ich do potrzeb rynku pracy. Jest to pierwsza taka inicjatywa w regionie, proponująca narzędzie interwencji o charakterze systemowym, dające też możliwość wdrażania go dalej w kraju.
Zawody informatyczne gwarantują wysokie zarobki, mimo to na rynku pracy brakuje specjalistów z tej dziedziny. Młodzież niechętnie wybiera ścisłe kierunki studiów, a absolwenci uczelni wyższych często nie spełniają oczekiwań firm IT.
Głównym brakiem, na który skarżą się pracodawcy poszukujący pracowników - najczęściej programistów - jest brak umiejętności pracy w zespole. Absolwenci mają też trudności w samodzielnym rozwiązywaniu problemów.
Natomiast zupełną podstawą dla firm jest to, aby pracownicy tworzyli aplikacje w technologiach, które są aktualne i pożądane na rynku. Zdarza się, że sami wykładowcy nie są na bieżąco z najnowszymi trendami w branży. A tylko niektórzy studenci uzupełniają wiedzę na własną rękę. Aby spełnić wymagania firm treści przekazywane studentom i uczniom muszą się ciągle zmieniać, tak szybko jak zmieniają się technologie - a mówimy o branży, w której skoki następują w ciągu kilku miesięcy. To problem nie tylko uczelni, bo kształcenie dobrego informatyka zaczyna się już na poziomie szkoły średniej.
Wychodząc naprzeciw tym potrzebom w Technoparku Pomerania realizowany jest nowy projekt B2E (Business to Education), który pomaga szkołom informatycznym w aktualizacji nauczanych treści w odniesieniu do szybko zmieniających się na rynku technologii. Jest to pierwsza taka inicjatywa w regionie, proponująca narzędzie interwencji o charakterze systemowym, dające też możliwość wdrażania go dalej w kraju.
Wojny patentowe: Apple, HTC, Samsung, RIM, Google, Motorola i wielu innych - to główni sprawcy. O wojnach patentowych będzie mowa w Szczecinie na spotkaniu z Fundacją NetCamp i Technopark Pomerania.
3 października br. reprezentacja zarządu Klastra ICT Pomorze Zachodnie spotkała się w szczecińskim Technoparku Pomerania z przedstawicielami Banku Światowego, aby rozmawiać o programie ICT Twinning, czyli współpracy pomiędzy polskimi i międzynarodowymi firmami ICT.
Czytaj online, str.7