O sposobach wspierania innowacyjnej przedsiębiorczości i rozwoju firm z branży ICT przez Technopark Pomerania, korzyściach wynikających z usieciowienia współpracy lokalnych przedsiębiorstw w ramach Klastra ICT Pomorze Zachodnie, a także o doświadczeniach firm z branży IT współpracujących z ośrodkami innowacji rozmawiali uczestnicy wizyty studyjnej, która odbyła się 28 czerwca 2012 roku w Szczecinie. Spotkanie zostało zorganizowane przez PARP w ramach ogólnopolskiej kampanii ?Świat potrzebuje Twoich pomysłów?.
SAME innowacje to nie wszystko, a państwowe dotacje mogą czasem przynieść więcej szkody niż pożytku. Między innymi tego mogli się dowiedzieć uczestnicy studyjnej wizyty w Technoparku Pomerania. Ale była też okazja do obejrzenia np. systemu wzrokowego sterowania komputerem.
Wizytę w szczecińskich firmach i instytucjach rozwijających się dzięki innowacjom zorganizowała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Tematem przewodnim były szeroko pojęte technologie informatyczne. 0 swoich doświadczeniach opowiadali m.in. przedstawiciele takich firm, jak: IT Serwis, Uniquesoft czy Marpo. Wszystkie działają w szczecińskim Technoparku i dobrze sobie radzą. Ale dostrzegają też minusy innowacyjności.
O sposobach wspierania innowacyjnej przedsiębiorczości i rozwoju firm z branży ICT przez Technopark Pomerania, korzyściach wynikających z usieciowienia współpracy lokalnych przedsiębiorstw w ramach Klastra ICT Pomorze Zachodnie, a także o doświadczeniach firm z branży IT współpracujących z ośrodkami innowacji rozmawiali uczestnicy wizyty studyjnej, która odbyła się 28 czerwca 2012 roku w Szczecinie. Spotkanie zostało zorganizowane przez PARP w ramach ogólnopolskiej kampanii Świat potrzebuje Twoich pomysłów.
O sposobach wspierania innowacyjnych firm z branży ICT przez Technopark Pomerania i korzyściach wynikających z działalności Klastra ICT Pomorze Zachodnie rozmawiali uczestnicy wizyty studyjnej zorganizowanej przez PARP w ramach kampanii Świat potrzebuje Twoich pomysłów.
W pierwszej części wizyty uczestnicy spotkali się w Technoparku Pomerania, który wspiera działalność lokalnych, innowacyjnych przedsiębiorstw nie tylko poprzez udostępnianie im niezbędnej infrastruktury, ale także poprzez specjalny program inkubacji, tworzący warunki rozwoju dla początkujących firm IT - tzw. start-upów.
W ramach ogólnopolskiej kampanii promującej postawy proinnowacyjne Świat potrzebuje Twoich pomysłów, w szczecińskim Technoparku Pomerania odbyła się wizyta studyjna. Wizyta w Szczecinie była ostatnią z cyklu 20 wizyt studyjnych dla przedsiębiorców i przedstawicieli mediów realizowanych przez Departament Rozwoju Przedsiębiorczości i Innowacyjności Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Jej uczestnicy rozmawiali m.in. o sposobach wspierania innowacyjnej przedsiębiorczości i rozwoju firm z branży ICT przez Technopark Pomerania oraz o korzyściach wynikających z usieciowienia współpracy lokalnych przedsiębiorstw w ramach Klastra ICT Pomorze Zachodnie.
Dzisiaj w Technoparku Pomerania w Szczecinie Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości kończy swoją ogólnopolską kampanię wspierania branży nowoczesnych technologii.
Firma Macieja Leszczyńskiego przy ulicy Niemierzyńskiej działa od trzech lat. - Na początku w garażu, potem firma się rozwijała aż doszliśmy do ponad 20 osób - wspomina Leszczyński.
Prezes Grzegorz Fiuk mówi, że spotkanie jest doskonałą promocją Technoparku. - Pokazanie również poza Szczecinem, że miasto będzie się liczyć jeszcze bardziej - tłumaczy Fiuk.
Piotr Jasiński z PARP komplementuje szczeciński Technopark, jako jeden z najlepszych w Polsce. - Jest tu duży potencjał firm IT, które zostały tu bardzo umiejętnie zgromadzone i zagospodarowane - uważa Jasiński.
Agencja w czasie kampanii odwiedziła w sumie 19 technoparków na terenie całego kraju.
Czy polscy studenci oprócz fachowej wiedzy posiadają także kompetencje w zakresie skutecznego zarządzania jakością i zespołem pracowników?
Kształtowanie postaw menedżerskich wśród studentów kierunków technicznych, to wciąż nowość na polskich uczelniach. Tymczasem,w biznesowej praktyce to właśnie od tak zwanych kompetencji "miękkich", często zależy sukces realizowanego przedsięwzięcia. Choć takie pojęcia, jak: asertywność, przedsiębiorczość czy umiejętność pracy z ludźmi, wydają się być oczywiste, to w życiu codziennym sprawiają niemałą trudność przyszłym absolwentom.
-Hackerspace to przestrzeń użytkowa tworzona przez lokalną społeczność ludzi, których łączy duch kultury hackerskiej. W przestrzeni tej rodzą się pomysły i projekty, rozwijane są już istniejące idee, a także wytwarzany jest intelektualny ferment, którego skutkami są kolejne pomysły. Hackerspace nie ma ograniczeń związanych z płcią, wiekiem, wyznaniem, czy przynależnością etniczną lub kulturową. Jedyna siła, której wobec siebie zwykli używać hackerzy, to siła ich umysłów. - tyle można wyczytać ze strony Hakerspace Szczecin, która powstała w marcu tego roku. Mimo tak krótkiego czasu istnienia powstało już bardzo wiele pomysłów i koncepcji nowych rozwiązań informatycznych, które są pod opieką Fundacji Aegis. Kiedy pomysły zostaną wprowadzone w życie i co na tym zyska nasz region w kolejnym magazynie Trącić Myszką.
Gośćmi PR Szczecin w dn. 11 czerwca 2012 r. będą przedstawiciele Fundacji Aegis i Hakerspace Szczecin.