Aż miliona pracowników z umiejętnościami cyfrowymi będzie za 6 lat brakować na europejskim rynku – wynika z raportu Komisji Europejskiej. Zapotrzebowanie na specjalistów IT rośnie we wszystkich sektorach gospodarki, a największym zainteresowaniem pracodawców cieszą się programiści. Jednocześnie KE alarmuje, że w branży IT brakuje kobiet – stanowią jedynie ok. 10% wszystkich specjalistów. Odpowiedzią na potrzeby rynku są m.in. takie inicjatywy jak Rails Girls – warsztaty, podczas których kobiety od podstaw uczą się programowania. Szczecińska edycja wydarzenia odbyła się w Technoparku Pomerania.
Rails Girls to warsztaty, których uczestniczki przy wsparciu mentorów krok po kroku uczą się tworzenia aplikacji internetowych. Ta międzynarodowa inicjatywa narodziła się w 2010 roku w Finlandii i od tego czasu zdobyła ogromną popularność - na całym świecie odbyło się już ponad 140 warsztatów, w których organizację angażują się najlepsi programiści i firmy IT.
W Polsce dotychczas zorganizowano 7 warsztatów w 4 miastach. W miniony weekend (13-14 czerwca) po raz pierwszy odbyła się także szczecińska edycja wydarzenia zorganizowana przez Technopark Pomerania we współpracy m.in. z firmami Microsoft Polska, Marpo Systemy Informacyjne, Consileon Polska. „Zainteresowanie udziałem w warsztatach było ogromne” – mówi Marzena Zasińska-Igła z Technoparku Pomerania, organizatorka Rails Girls Szczecin – „Otrzymaliśmy 150 zgłoszeń, z których wybrać mogliśmy jedynie 21 osób. Liczba chętnych pokazuje jednak, jak duże jest zapotrzebowanie na tego typu inicjatywy, dlatego z pewnością zorganizujemy kolejne edycje”.
Uczestniczki Rails Girls Szczecin podzielone zostały na 7 zespołów i pod okiem trenerów uczyły się programowania w technologii Ruby on Rails, umożliwiającej szybkie tworzenie aplikacji internetowych. W przerwach od nauki specjaliści IT opowiadali także o swoich doświadczeniach i sukcesach związanych z pracą w branży informatycznej – „Z sukcesem zarządzam firmą informatyczną, choć z wykształcenia jestem prawnikiem” – mówiła do uczestniczek Marta Przygodzka-Markiewicz, prezes firmy Marpo Systemy Informacyjne – „W branży zdecydowanie brakuje kobiet, dlatego uczcie się, bo na pewno przyjmiemy was z otwartymi rękoma. Nie tylko w charakterze programistek, ale również na innych stanowiskach”
Niestety kobiety stanowią dziś niewielki odsetek wszystkich specjalistów w branży IT choć – jak wskazują badania - stopień wiedzy i umiejętności informatycznych reprezentowany przez mężczyzn i kobiety jest podobny, a mała liczba kobiet w IT jest wynikiem stereotypowego myślenia i postrzegania branży związanej z Internetem jako „męskiego świata”.
„Zauważam wyraźny brak kobiet w IT – jeśli nawet pracują one w firmach informatycznych, to niewiele jest wśród nich programistek” – wskazuje Aleksander Małaszkiewicz, programista i właściciel firmy Fractal Soft z Gliwic oraz trener Rails Girls Szczecin – „Zespoły mieszane są efektywniejsze, kobiety mają szerszy ogląd na różne problemy, pojawiające się w trakcie realizacji projektów IT, są również bardziej skłonne do kompromisów i szukania wyjścia z trudnej sytuacji. Kompetencjami nie ustępują mężczyznom - uczestniczki warsztatów szybko się uczyły. I nawet, jeśli nie zostaną z dnia na dzień programistkami, to zdobyły tu podstawy, poznały narzędzia i możliwości”.
Stale rosnący niedobór specjalistów sprawia, że pracodawcy z branży IT coraz częściej zatrudniają osoby bez informatycznego wykształcenia. Mniejszą uwagę przywiązują do dyplomu ukończenia kierunku IT, a coraz większe znaczenie ma dla nich pasja, zrealizowane nawet hobbystycznie projekty, przebyte kursy oraz determinacja do nauki i rozwoju. Dla takich właśnie pasjonatek zorganizowano warsztaty Rails Girls Szczecin. Większość uczestniczek nie miała wcześniej styczności z kodowaniem, ale chciały zdobyć podstawową wiedzę i umiejętności z zakresu programowania.
„Nowoczesne technologie są dziś obecne niemal w każdej branży, w medycynie również” – zaznaczała Aleksandra Bańcarz, studentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego uczestnicząca w warsztatach – „Ich znajomość może się przydać lekarzom choćby do prowadzenia badań naukowych, w których trzeba analizować dane medyczne. Dlatego przyszłam na warsztaty, aby poznać podstawy programowania i dostać wskazówki, które będę mogła wykorzystać do zgłębiania tej wiedzy”. Podobnego zdania była inna uczestniczka warsztatów, Anna Jarmołowska, studentka kierunku Kognitywistyka i Komunikacja na Uniwersytecie Szczecińskim – „Interesuję się grafiką komputerową i zdobytą dziś wiedzę wykorzystam w przyszłości. Na warsztatach po raz pierwszy zetknęłam się z programowaniem i dzięki pomocy trenerów oraz przyjemnej, bezstresowej atmosferze, dużo się nauczyłam”.
Warsztaty Rails Girls Szczecin były okazją nie tylko do wejścia w świat nowoczesnych technologii i wypróbowania narzędzi do tworzenia aplikacji internetowych, ale także do poznania możliwości i perspektyw związanych z pracą w branży informatycznej oraz nawiązania ciekawych znajomości i kontaktów biznesowych. „Opinie uczestniczek były bardzo pozytywne, dlatego na pewno będziemy organizować kolejne edycje warsztatów” – dodaje Marzena Zasińska-Igła.
Kontakt:
Marzena Zasińska-Igła – Technopark Pomerania – tel.: 501 685 262, e-mail: railsgirlsszn@gmail.com
Justyna Siwińska – Obsługa Marketing&PR – tel. 508 557 838, e-mail: justyna@openmind.szczecin.pl