Technopark Pomerania po pierwszym roku działalności w nowych obiektach ma ponad 160 lokatorów. Swoje siedziby w parku ma 61 firm zatrudniających łącznie ok. 550 osób, a 101 firm korzysta z usługi wirtualnego biura. Prawie 100% powierzchni biurowej jest wynajęte. Wszystkie firmy korzystają ze wsparcia w ramach programu inkubacji i programu ekspansji obejmujących doradztwo biznesowe, pomoc w pozyskiwaniu finansowania, korzystanie z infrastruktury Technoparku, porady prawne czy usługi z zakresu promowania działalności.
Technopark Pomerania to kompleksowe otoczenie biznesowe, w którym obok siebie funkcjonuje ponad 60 firm technologicznych na różnym etapie rozwoju - zajmują one 99% całkowitej powierzchni biurowej. Technopark ma również ponad 100 lokatorów wirtualnych, którym także świadczy usługi doradztwa biznesowego. Wśród startupów mających siedzibę w parku wymienić można: Evotronik, Grupeo, dietetykdladzieci.pl, Cyfrowi Wynalazcy, Spotbeans, Zaufane Kliniki, Twoja Suknia, Wspieram.to, Targeto.pl, Get Ride, WellServed, Smart Electronics czy Designed.ly. Działają tu również organizacje wspierające rozwój branży nowoczesnych technologii tj. Fundacja Netcamp i Klaster.it
Firmy z branży IT od kilku lat pozostają rynkowymi liderami pod względem dynamiki rozwoju i tworzenia nowych miejsc pracy. Stale wzrasta również ich liczba w regionie - jest ich obecnie prawie 5000. Przedsiębiorstwa technologiczne działające na terenie Technoparku rozwijają się w bardzo szybkim tempie, corocznie odnotowują wzrost przychodów, pozyskują znaczących, międzynarodowych partnerów biznesowych oraz wprowadzają nowe produkty i usługi na rynki w wielu krajach świata.
Lokatorem strategicznym Technoparku jest firma Sagra Technology, będąca dostawcą technologii m.in. z kategorii Business Intelligence, Mobile Business Solutions oraz Data Discovery, czyli technologii wspierających m.in. budowanie strategii, zarządzanie oraz analizę działań biznesowych. W ubiegłym roku została nagrodzona Gazelą Biznesu i Diamentowym Matrixem oraz wprowadziła na rynek nową usługę Emigo Retail – innowacyjną platformę zakupów B2B. Z kolei firma Meelogic Consulting SA została uznana za najskuteczniejsze biznesowo i najbardziej wiarygodne mikroprzedsiębiorstwo (roczne obroty do 8 mln zł) w Polsce w ogólnopolskim rankingu „Skrzydła Biznesu 2015”. Przedsiębiorstwo tworzy rozwiązania informatyczne związane z aplikacjami mobilnymi i Internetem Rzeczy, a w ubiegłym roku zwiększyło zatrudnienie o ponad 100%. Natomiast firma inProjects, realizująca projekty w obszarze telekomunikacji i nowych mediów, w 2015 roku zaprojektowała i zbudowała 100 km nowoczesnych sieci telekomunikacyjnych oraz rozszerzyła działalność o doradztwo związane z finansowaniem i wdrażaniem projektów IT, powołując do życia nową spółkę Provado.pl.
Ubiegły rok był korzystny również dla firmy Brandbank, która na polski rynek weszła 4 lata temu dzięki fuzji ze szczecińskim startupem GlobalProduct. Europejski lider w tworzeniu, zarządzaniu i dystrybucji cyfrowych danych produktowych uznał szczecińską, młodą firmę za zbyt silnego konkurenta na krajowym rynku i zaproponował połączenie sił. Dzięki temu centrala polskiego oddziału przedsiębiorstwa znajduje się w Szczecinie. Brandbank Poland współpracuje obecnie ze 110 sieciami handlowymi, w tym m.in.: Super-Pharm, Hebe, Dayli i Natura. Od tego roku szczeciński zespół Brandbank zarządza już nie tylko polskim oddziałem firmy, ale również pozostałymi oddziałami w Europie Centralnej.
Ze względu na dynamiczny rozwój działalności przedsiębiorcy pytają o dalsze możliwości rozwojowe Technoparku Pomerania. Obecna infrastruktura parku obejmuje 4 budynki o łącznej powierzchni biurowej 6600 m kw. Blisko 3000 m kw., czyli ok. 25% całkowitej powierzchni Technoparku, zajmują przestrzenie wspólne tj. sale konferencyjne, sale do spotkań biznesowych i projektowania usług czy otwarte strefy przystosowane do pracy indywidualnej i zbiorowej, z których korzystać mogą nie tylko najemcy, ale wszyscy zainteresowani realizowaniem projektów IT. Duża ilość przestrzeni wspólnych ułatwia firmom współpracę i realizowanie nowych projektów biznesowych, a także przyczynia się do szybszego rozwoju małych firm technologicznych.
Wśród stref otwartych znajduje się m.in. mobilnie zaaranżowana „Strefa (ma)geeka” przystosowana głównie do kreatywnej pracy zespołowej i dostępna bezpłatnie, w szczególności dla współpracujących z parkiem firm i organizacji pozarządowych. Inną strefą otwartą jest coworking, czyli biuro współdzielone, z którego korzystają osoby chcące wynająć miejsce pracy na określony czas – dzień, tydzień czy miesiąc. Poza miejscem do pracy oferta coworkingu obejmuje także dostęp do sieci wi-fi i standardowego sprzętu biurowego oraz do drukarki 3D, skanera 3D i plotera.
Przedsiębiorcy korzystający z usług coworkingu, podobnie jak pozostali lokatorzy Technoparku, mogą również korzystać z usług doradztwa biznesowego oraz uczestniczyć w specjalistycznych szkoleniach i wielu wydarzeniach branżowych umożliwiających poszerzanie wiedzy oraz zdobywanie nowych kontaktów i zleceń biznesowych. Przez rok działalności Technopark Pomerania zorganizował i wsparł prawie 70 takich wydarzeń, w których udział wzięło ponad 4 tysiące osób.
W Technoparku funkcjonuje również lunch bar oraz przedszkole dedykowane dzieciom pracowników firm ulokowanych w parku. Ponadto w jednym z trzech nowych budynków znajduje się największa w regionie serwerownia o powierzchni 750 m kw. Trwają prace nad ofertą nowych usług centrum danych, z których korzystać będą mogli nie tylko lokatorzy Technoparku, ale także inne szczecińskie firmy, administracja publiczna oraz sektor medyczny.
Technopark Pomerania to największa inwestycja infrastrukturalna Miasta Szczecin, ukierunkowana na wspieranie rozwoju innowacyjnej przedsiębiorczości technologicznej w regionie oraz zwiększanie atrakcyjności miasta dla zagranicznych firm.