Planowana przez MEN reforma oświaty rodzi wiele pytań i wątpliwości wśród nauczycieli, dyrektorów szkół i rodziców, jest także niemałym wyzwaniem dla władz samorządowych. Jej sprawne przeprowadzenie wymaga współdziałania środowisk oświatowych, samorządowych i biznesowych, dlatego Technopark Pomerania we współpracy z władzami miasta i regionu organizuje Zachodniopomorski Kongres Oświatowy. Wydarzenie odbędzie się w dniach 15-16 listopada w Międzyzdrojach.
Ośmioletnia podstawówka, czteroletnie liceum i pięcioletnie technikum, likwidacja gimnazjów oraz dwustopniowe szkoły branżowe zamiast zasadniczych szkół zawodowych – to główne zmiany w strukturze polskiego szkolnictwa, jakie Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje wprowadzić od przyszłego roku. Resort edukacji zapowiada także m.in. zmiany w podstawach programowych, nowy egzamin ósmoklasisty przeprowadzany na zakończenie szkoły podstawowej czy zmniejszenie obwodów szkół i wynikające z niego ograniczenie dowożenia dzieci. Proponowana reforma oznacza reorganizację funkcjonowania placówek oświatowych, do której przygotować muszą się zarówno szkoły, jak i samorządy.
„Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu na aktualne informacje dotyczące przedstawionego przez MEN projektu ustawy Prawo oświatowe oraz nowych aktów wykonawczych, które mają obowiązywać od 2017 roku, organizujemy Zachodniopomorski Kongres Oświatowy, podczas którego rozmawiać będziemy o zmianach i wyzwaniach związanych z reformą oświaty, a także możliwościach finansowania edukacji z krajowych i regionalnych programów UE” - mówi Katarzyna Wiśniewska z Technoparku Pomerania.
Projekt ustawy przewiduje również nowe regulacje prawne, które mają umożliwić szkołom lepsze kształtowanie u uczniów przedsiębiorczych postaw i przygotowanie ich do aktywnego uczestnictwa w życiu gospodarczym, dlatego - obok nauczycieli, dyrektorów szkół i wydziałów oświaty oraz przedstawicieli rządu i samorządów - udział w kongresie wezmą także przedsiębiorcy.
„Przed nami kolejna, ważna reforma systemu oświaty, która niesie za sobą istotne zmiany, wiele wyzwań i niewiadomych. O tym będziemy rozmawiać podczas kongresu. Liczę na to, że dzięki współpracy będziemy w stanie wspólnie wypracować możliwie najlepszy sposób wprowadzenia zmian w funkcjonowaniu szczecińskich szkół” - mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina
Organizatorem wydarzenia jest Technopark Pomerania, który w swojej działalności wspiera nie tylko przedsiębiorców, ale także środowiska oświatowe i samorządowe np. poprzez unowocześnianie kształcenia informatycznego w regionalnych technikach i szkołach zawodowych czy wspieranie informatyzacji urzędów i jednostek administracji – “Od wielu lat prowadzimy działania integrujące przedsiębiorców, administrację publiczną i oświatę. To jedno z ważniejszych zadań Technoparku” – wskazuje Andrzej Feterowski, prezes Technoparku Pomerania.
Zachodniopomorski Kongres Oświatowy odbędzie się w dniach 15-16 listopada w hotelu Aurora w Międzyzdrojach. Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele m.in. Ministerstwa Edukacji Narodowej, Zachodniopomorskiego Kuratorium Oświaty i Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie. Wydarzenie objęte jest Patronatem Wojewody Zachodniopomorskiego, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Prezydenta Miasta Szczecina oraz Burmistrza Międzyzdrojów i Instytutu Badań Edukacyjnych w Warszawie.