Robert Król, do niedawna prezes Fundacji Rozwoju Branży Internetowej „Netcamp” i współtwórca startupu Cyfrowi Wynalazcy mających siedziby w Technoparku Pomerania, został dyrektorem nowego Departamentu Kompetencji Cyfrowych w Ministerstwie Cyfryzacji. Na nowym stanowisku będzie m.in. koordynował działania administracji w obszarze nauki programowania, wspierał szkoły w zakresie wykorzystania technologii w dydaktyce każdego przedmiotu i budował nowe e-usługi administracji.
Na początku w Departamencie Kompetencji Cyfrowych pracować będzie 6 osób. Pierwsze duże zadania, jakich podejmie się jednostka, to dokończenie procesu dostarczania Internetu do szkół (prawie 15 tys. pracowni komputerowych w Polsce jest go wciąż pozbawionych) oraz wdrożenie centralnych usług i narzędzi wspierających dydaktykę (m.in. portal edukacyjny czy Internet z zablokowanymi treściami niebezpiecznymi na wzór brytyjski).
Robert Król przez wiele lat współtworzył w Szczecinie Fundację Netcamp zajmującą się rozwojem lokalnej branży internetowej, promocją przedsiębiorczości i startupów oraz wykorzystywaniem nowych technologii w biznesie i edukacji. Fundacja, oprócz organizowania Spotkań Netcamp dla pasjonatów nowoczesnych technologii, realizowała także różnego rodzaju projekty wspierające rozwój branży IT – m.in. Kuźnię Programistów (nauka programowania dla osób bez wykształcenia technicznego), Startup Weekend Szczecin (którego uczestnicy przez dwie doby pracują nad autorskimi projektami IT) czy Badanie Programistów (analiza kompetencji programistycznych studentów).
Od 2014 roku Fundacja we współpracy ze współtworzonym przez Roberta Króla startupem Cyfrowi Wynalazcy prowadzi też działania skierowane do najmłodszych z zakresu m.in. nauki programowania czy projektowania i druku 3D. Na organizowanych przez Cyfrowych Wynalazców zajęciach dzieci od podstaw budują m.in. roboty, elektroniczne instrumenty muzyczne czy inteligentne miasto, którymi mogą sterować dzięki opanowaniu podstaw programowania. Warsztaty to dla najmłodszych niezwykła podróż w świat nowych technologii, która pobudza kreatywność i rozwija umiejętność analitycznego i logicznego myślenia.
„Ucząc dzieci o technologii, udało nam się wytworzyć w nich zrozumienie, że komputer to dużo więcej niż tylko gry i komunikatory. Realizując działania z dorosłymi, dowiedzieliśmy się, jakie kompetencje są kluczowe, by sprawnie pracować z technologią. Te i inne doświadczenia chcę przenieść na skalę kraju” - mówi Robert Król.
Robert Król współpracował także z Technoparkiem Pomerania przy realizacji projektów wspierających przedsiębiorczość i rozwój w dziedzinie nowych technologii (m.in. ICT Lab Market - inicjatywa promująca transfer technologii z nauki do biznesu) oraz przy organizacji wielu branżowych wydarzeń jak np. Cyfrowe Dni Dziecka czy Światowy Tydzień Przedsiębiorczości.