Finansowanie biznesu, jego globalizacja czy umiejętności tworzenia startupów to wskaźniki przedsiębiorczości, w jakich województwo zachodniopomorskie osiąga wysokie wyniki na tle 10 europejskich regionów zaangażowanych w projekt iEER. Jego celem jest międzynarodowa współpraca na rzecz rozwoju przedsiębiorczości w partnerskich regionach. W opracowaniu strategii wspierania młodych przedsiębiorców na Pomorzu Zachodnim uczestniczą eksperci Technoparku Pomerania.
Inicjatywa iEER realizowana jest przez 10 europejskich regionów: Irlandię Północną, Irlandię Południową i Wschodnią (Hrabstwo Kerry), Helsinki-Uusimaa (Finlandia), Województwo Zachodniopomorskie, Zachodnią Rumunię, Brandenburgię (Niemcy), Danię Południową, Marchię (Włochy), Nord-Pas-de-Calais (Francja) i Walencję (Hiszpania). Ich współpraca polega na wymianie dobrych praktyk, doświadczeń i wiedzy w celu opracowania skutecznych narzędzi wspierających powstawanie nowych przedsiębiorstw i zwiększanie rozwoju gospodarczego w regionach.
- W ramach podjętych prac zmierzono poziom przedsiębiorczości w regionach przy wykorzystaniu indeksu REDI - The Regional Entrepreneurship and Development Index. Badanie objęło 14 wskaźników uwzględniających aspiracje, umiejętności i postawy przedsiębiorców – mówi dr Monika Spychalska-Wojtkiewicz z Wydziału Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego.
Pomorze Zachodnie uplasowało się w pierwszej trójce rankingu na poziomie zbliżonym do Brandenburgii, Południowej Danii oraz Południowej i Wschodniej Irlandii pod względem finansowania biznesu (analizowano inwestycje nieformalne w postaci środków od rodziny, przyjaciół czy aniołów biznesu oraz inwestycje pochodzące od instytucji finansujących) i globalizacji (pod uwagę brano eksport produktów i usług przedsiębiorstw oraz połączenia komunikacyjne regionu – linie kolejowe, autostrady, frekwencję lotów). Dobre wyniki województwo osiągnęło także w zakresie umiejętności tworzenia startupów (analizowano jakość edukacji i posiadane/postrzegane umiejętności), networkingu (pod uwagę brano, czy przedsiębiorcy znają się osobiście oraz ich gotowość do współpracy w ramach sieci), wysokiego wzrostu (indywidulanych przedsiębiorstw o wysokim potencjale wzrostu oraz firm zrzeszonych w klastrach, które rozwijają się szybciej dzięki współpracy z innymi przedsiębiorstwami) i tworzenia innowacji produktowych (aspiracje i możliwości przedsiębiorstw do tworzenia nowych produktów oraz wdrażanie do gospodarki technologii stworzonych na uczelniach).
Słabiej na tle pozostałych regionów województwo zachodniopomorskie wypadło w zakresie wykorzystania technologii w biznesie (pod uwagę brano poziom zaawansowania technologicznego przedsiębiorstw i zdolność wdrażania technologii wspierającej działalność biznesową), szans startup’owych, (pod względem środowiska biznesowego oraz postrzegania szans biznesowych i motywacji), kapitału ludzkiego (badano jakość edukacji i szkoleń rozwijających przedsiębiorcze umiejętności) i konkurencyjności (wskaźnik obejmuje ilość konkurentów na rynku i strategie biznesowe przedsiębiorstw).
Badanie pozwoliło ustalić, w jakich aspektach region Pomorza Zachodniego powinien podjąć działania, aby lepiej wspierać młodych przedsiębiorców. Umożliwiło też rozpoznanie partnerskich regionów, które lepiej radzą sobie w tych obszarach i których wiedzę i doświadczenie warto wykorzystać w budowaniu regionalnej strategii. Jej założenia władze województwa będą opracowywać wspólnie z przedstawicielami biznesu, regionalnych uczelni i instytucji wspierających rozwój przedsiębiorczości.
- Przeniesienie dobrych praktyk z innych regionów na nasz grunt wymaga szerokiej współpracy środowisk samorządowych, biznesowych i naukowych. Wspólnymi siłami możemy wypracować rozwiązania, które się u nas sprawdzą i będą stanowić rzeczywiste wsparcie dla przedsiębiorców – wskazuje Katarzyna Witkowska z Technoparku Pomerania, należąca do regionalnej sieci interesariuszy projektu iEER.
Realizatorzy projektu ściśle współpracują także z Komitetem Regionów UE oraz Dyrekcją Generalną ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP przy Komisji Europejskiej. Dotychczas przedstawiciele partnerskich regionów odwiedzili Brandenburgię, Walencję oraz Helsinki-Uusimaa, gdzie zapoznawali się z lokalnymi sposobami wspierania i aktywizacji młodych przedsiębiorców. Projekt iEER jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Interreg Europa 2014-2020.