Największe hollywoodzkie wytwórnie filmowe korzystają z rozwiązań stworzonych przez programistów z firmy TEONITE działającej w Technoparku Pomerania. Przez ostatni rok rozwijali oni platformę UltraViolet stworzoną przez takie studia jak Paramount Pictures, Warner Brothers, Sony Pictures Entertainment, Universal Studios czy 20th Century Fox. Można dzięki niej wykupić dożywotnie prawa do oglądania filmów w wersji cyfrowej niezależnie od nośników, na jakich zostały zakupione.
Rewolucja technologiczna i stale rosnąca liczba urządzeń mobilnych zmusiły największe światowe studia filmowe do opracowania nowych standardów dystrybucji filmów. Współcześni odbiorcy chcą je oglądać na różnych urządzeniach w dowolnej chwili i miejscu, dlatego giganci z branży filmowej wspólnie stworzyli platformę UltraViolet. Można dzięki niej uzyskać dostęp do cyfrowych kopii filmów zakupionych na DVD czy Blu-ray i dożywotnie prawo do ich oglądania także na smartfonach i tabletach poprzez serwisy VOD współpracujące z platformą. Dotyczy to również filmów i programów tv zakupionych w wersji cyfrowej u partnerów UltraViolet.
Rozwiązanie jest obecnie wspierane przez 85 firm zrzeszonych w konsorcjum DECE (Digital Entertainment Content Ecosystem). Oprócz największych światowych wytwórni filmowych są wśród nich także m.in. studia telewizyjne (m.in. BBC, HBO), serwisy VOD, dystrybutorzy czy producenci sprzętu. Platformę uruchomiono w 2010 roku i początkowo funkcjonowała tylko w Stanach Zjednoczonych. Obecnie jej usługi dostępne są w 13 krajach, w tym kilku europejskich - m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Irlandii czy Szwajcarii.
Przez ostatni rok szczecińska firma TEONITE we współpracy z niemiecką firmą castLabs pracowała nad nową wersją usługi UltraViolet Coordinator (UVC) - krytycznej części całego systemu odpowiedzialnej za jego poprawne funkcjonowanie. TEONITE specjalizuje się w tworzeniu oprogramowania działającego na dużych zbiorach danych, które często wymaga ogromnej mocy obliczeniowej, a firma castLabs w rozwiązaniach video w chmurze.
- Połączyliśmy siły i stworzyliśmy oprogramowanie, które umożliwia sprawne działanie usług udostępnianych przez platformę oraz szybką komunikację pomiędzy dostawcami treści, dystrybutorami i sprzedawcami. Skala przedsięwzięcia była ogromna. Platforma udostępnia obecnie ponad 250 mln filmów i programów tv dla ponad 28 mln użytkowników. Ruch na niej sięga do 1.7 mln transakcji na godzinę, czyli 500 transakcji na sekundę – mówi Robert Olejnik, prezes TEONITE.
Firma TEONITE działa na rynku od 2010 roku i od początku swojego funkcjonowania jest lokatorem Technoparku Pomerania. Jej zespół to obecnie ponad 20 specjalistów IT, którzy mają doświadczenie w budowaniu różnego rodzaju oprogramowania biznesowego oraz aplikacji mobilnych dla klientów z Polski, Europy oraz USA. Firma specjalizuje się w rozwiązaniach biznesowych opartych na metodach data science (algorytmy, narzędzia i aplikacje dla problemów dużych zbiorów danych) oraz machine learning (samouczenie się systemów).