Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów, działające przy Urzędzie Marszałkowskim w ramach podziałania 6.2.1 POIG oferuje wsparcie w zakupie analizy rynków zagranicznych.
Analizy rynków zagranicznych dla grupy minimum 4 przedsiębiorstw z tej samej branży mogą być zamówione za pośrednictwem COIE w ramach projektu systemowego, który Centrum realizuje wraz z Ministerstwem Gospodarki. Zlecone analizy rynkowe powinny dotyczyć rynku produktu, sektora, branży lub inaczej zdefiniowanego otoczenia konkurencyjnego danej części gospodarki określonego - jednego dla danej grupy firm kraju. Powinny przedstawiać aktualną sytuację, perspektywy rozwoju oraz charakterystykę konkurentów. Analizy mają na celu ułatwiać prognozowanie oraz podejmowanie strategicznych decyzji przedsiębiorstwom planującym internacjonalizację działalności gospodarczej na perspektywicznych rynkach zagranicznych. Analizy mogą wyłącznie dotyczyć krajów, które obsługiwane są przez Wydziały Promocji Handlu i Promocji (WPHI).
Procedura dokonania zlecenia przeprowadzenia analizy rynku z inicjatywy przedsiębiorstw przy współpracy z COIE przebiega zgodnie z następującym schematem:
Grupa przedsiębiorstw z jednej branży zgłasza się do COIE z inicjatywą złożenia zlecenia na zakup branżowej analizy rynku jednego wybranego kraju.
Ekspert zatrudniony w COIE na początku ma za zadanie dokonać oceny czy dana branża jest perspektywiczna na wybranym przez przedsiębiorców rynku. Ekspert powinien sprawdzić czy grupa przedsiębiorstw zainteresowana zakupem analizy nie jest powiązana kapitałowo oraz czy faktycznie prowadzi działalność gospodarczą w zakresie branży, w której jest zainteresowana zakupem analizy. Ekspert wraz z przedstawicielem/lami danej grupy wypełnia dokumenty aplikacyjne
Wniosek wraz z uzasadnieniem zostaje przekazany w wersji elektronicznej (scan) przez COIE do opiekuna województwa w Departamentu Instrumentów Wsparcia
DIW weryfikuje pod kątem merytorycznym zawarte we Wniosku informacje, sprawdza dostępność środków finansowych w budżecie projektu. W przypadku zaistnienia potrzeby uszczegółowienia, bądź dokonania korektyWniosku DIW zwraca się do COIE drogą internetową o dokonanie zmian.
Po dokonaniu powyższych czynności DIW zwraca się do WPHI o przygotowanie Opinii co do możliwości i celowości przeprowadzenia proponowanej analizy oraz w zakresie wysokości środków niezbędnych do wykonania zlecenia opisanej we Wniosku analizy.
Po przekazaniu przez WPHI Opinii DIW podejmuję decyzje o akceptacji lub odrzuceniu przegotowanegoWniosku. O podjętej decyzji DIW niezwłocznie informuję COIE drogą internetową.
W przypadku akceptacji, COIE wraz z grupą przedsiębiorstw przygotowuje dokumentację szczegółowo określającą zamówienie. Wraz ze szczegółowym opisem analizy COIE przekazuje DIW oświadczenie przedsiębiorstw o możliwościach i warunkach wykorzystania zamówionej analizy.
DIW weryfikuje otrzymane dokumenty. Po stwierdzeniu, iż otrzymane dokumenty zostały poprawnie wypełnione oraz stanowią komplet wymaganych dokumentów przekazuje Wniosek do WPHI.
Po otrzymaniu w wersji elektronicznej Wniosku z opisem analizy WPHI zleca wykonanie analizy zgodnie zWytycznymi dotyczącymi refundacji w kosztów ponoszonych przez Wydziały Promocji Handlu i Inwestycji Ambasad i Konsulatów RP w ramach projektu systemowego pt.: „Sieć Centrów Obsługi Inwestorów i Eksporterów (COIE)".
Wszelkie informacje dotyczące projektu, COIE, WPHI oraz materiały w wersji elektronicznej znajdują się na portalu Ministerstwa Gospodarki www.trade.gov.pl.
W przypadku zainteresowania zlecenia analizy wybranego rynku zagranicznego prosimy o kontakt z Justyną Dacewicz (jdacewicz@spnt.pl).