INFORMATYKA Według analityków, zapotrzebowanie na pracowników w branży informatycznej stale wzrasta. Szczecińskie firmy IT chcą kształcić specjalistów już w szkołach średnich.
Zakładanie i rozwijanie własnej firmy, wykorzystywane nowoczesnych technologii w zarządzaniu przedsiębiorstwem czy biznesowy savoir vivre – to tylko niektóre z tematów, jakie poruszane będą podczas Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Zachodniopomorskiem.
Ćwierć miliona Polaków z wykształceniem wyższym nie ma pracy, a ich liczba stale rośnie – w ciągu ostatniego roku zwiększyła się o 12,4 proc. Na zmianę tej sytuacji mogą mieć wpływ studenci, jeśli zaczną traktować pisanie prac dyplomowych jako przepustkę do kariery zawodowej. Badania prowadzone w trakcie studiów mogą być podstawą do udzielania firmom licencji, rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej bądź nawiązania współpracy z przyszłym pracodawcą.
Firmy chcą uczyć specjalistów IT, bo brak im rąk do pracy. A liczba wakatów w UE sięgnie wkrótce 700 tys. [...]
— Obecnie co trzeci Polak w wieku 25-34 lat jest bezrobotny. Ale w branży informatycznej wciąż brakuje specjalistów — wskazuje Adam Kuźmiński, dyrektor działu IT firmy Softline. Nie dość, że młodzi ludzie rzadko wybierają informatyczne kierunki studiów, to ich absolwenci często nie spełniają oczekiwań firm — narzekają przedsiębiorcy z zachodniopomorskiego Klastra IT, którzy postanowili to zmienić i zaangażowali się w unowocześnienie kształcenia oraz promowanie informatyki w regionalnych technikach informatycznych. [...]
— Rynkowe, nowoczesne kształcenie musi odbywać się już na wczesnych etapach edukacji. Dlatego wspólnie z firmami IT podjęliśmy działania pod hasłem ‘ICT Biznes dla Edukacji’, aby stworzyć długofalowy model współpracy biznesu i szkolnictwa zawodowego — wyjaśnia Katarzyna Witkowska z Technoparku Pomerania.
Naukowcy z Akademii Morskiej, którzy stworzyli innowacyjny na skalę światową nawigacyjny system wspomagania decyzji na statku, założyli spółkę Sup4Nav, która wdroży go do produkcji.
NAVDEC, jedyny na świecie system wspomagania decyzji na statku morskim stworzony przez pracowników Wydziału Nawigacyjnego szczecińskiej Akademii Morskiej ma trafić na rynek.
Naukowcy powołali do życia spółkę Sup4Nav w celu wdrożenia innowacyjnego systemu do produkcji. Spółka działa w inkubatorze Technoparku Pomerania. NAVDEC realizuje - obok funkcji informacyjnych - zadania typowe dla systemów wspomagania podejmowania decyzji: dokonuje analizy i oceny sytuacji na morzu, a także proponuje nawigatorowi możliwe i zgodne z obowiązującymi przepisami rozwiązania sytuacji kolizyjnych. System nie ma konkurenta – to pierwsze takie rozwiązanie.
Nawigacyjny system wspomagania decyzji na statku morskim (NAVDEC) to innowacja na skalę światową, opracowana przez pracowników Wydziału Nawigacyjnego szczecińskiej Akademii Morskiej.
Nawigacyjny system wspomagania decyzji na statku morskim (NAVDEC) to innowacja na skalę światową, opracowana przez pracowników Wydziału Nawigacyjnego szczecińskiej Akademii Morskiej. W październiku br. naukowcy założyli spółkę Sup4Nav w celu wdrożenia innowacyjnego systemu do produkcji. Prace nad rozwojem wynalazku prowadzone będą w Technoparku Pomerania, który w ramach programu inkubacji obejmie młodą firmę wsparciem biznesowym.