Ponad 37% pracowników z całego świata pracuje zdalnie, a ich liczba wynosi obecnie ok. 1,3 miliarda i stale wzrasta - wynika z analiz firmy badawczej IDC. Wraz z liczbą mobilnych pracowników rośnie popularność coworkingów, czyli współdzielonych biur, które umożliwiają wynajmowanie miejsca pracy na określony czas. Branżowy magazyn Deskmag szacuje, że obecnie korzysta z nich ponad 100 tysięcy osób w ponad 2,5 tysiącach biur na całym świecie. W Szczecinie takie miejsce do pracy oferuje Technopark Pomerania.
Tym razem na redakcyjnym forum rozmawialiśmy o kondycji szczecińskiej branży IT, roli Technoparku i potrzebie wykreowania dużej firmy informatycznej. W dyskusji wzięli udział prof. Stefan Domek, dziekan Wydziału Elektrycznego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, Paweł Dziennik, właściciel Agencji Interaktywnej Magnetic Point, Andrzej Feterowski, prezes Technoparku Pomerania oraz prof. Krzysztof Okarma, prodziekan ds. nauczania Wydziału Elekrycznego ZUT.
Szczecińskie firmy informatyczne organizują w Technoparku Pomerania „Cyfrowy Dzień Dziecka”, w ramach którego najmłodsi będą mogli poznać nowoczesne technologie, stworzyć własne gry i roboty, zaprogramować światła drogowe czy zbudować własne zdalnie sterowane samochody.
Ponad 200 uczniów z 10 szkół średnich i gimnazjalnych zaznajomiło się w czwartek z ofertą kształcenia informatycznego wyższych uczelni podczas spotkania „Wiosna nowych technologii” w Technoparku Pomerania.
Absolwenci studiów technicznych osiągnęli w zeszłym roku największe zarobki spośród wszystkich osób z wykształceniem wyższym w Polsce, a branża IT była w 2014 roku najlepiej wynagradzaną dziedziną gospodarki – wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń 2014.
W Szczecinie powstaje teledysk, który ma zachęcać kobiety do zapoznania się z nowoczesnymi technologiami i związania zawodowego życia z branżą IT, która - według organizatorek przedsięwzięcia - nie jest tylko klubem dla mężczyzn.
Technopark Pomerania to największa inwestycja infrastrukturalna Miasta Szczecin, ukierunkowana na wspieranie rozwoju innowacyjnej przedsiębiorczości. Prawie wszystkie nowe przestrzenie biurowe zostały wynajęte. Lokatorami Technoparku są firmy na różnym etapie rozwoju - start-upy, mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz 3 duże firmy IT - które korzystają z doradztwa biznesowego w ramach programu inkubacji i programu ekspansji. Technopark Pomerania to kompleksowe otoczenie biznesowe, w którym znajdują się nie tylko biura, ale także sale konferencyjne, sale do spotkań biznesowych i projektowania usług, otwarte strefy przystosowane do pracy indywidualnej i zbiorowej, największa w regionie serwerownia, lunch bar i przedszkole.
Firma Sagra Technology - lider na rynku rozwiązań technologicznych dla biznesu - została strategicznym partnerem i lokatorem Technoparku Pomerania, który będzie wspierał rozwój start-upów i małych firm technologicznych. Dotychczas biura w Technoparku wynajęło także 25 młodych przedsiębiorstw oraz 17 rozwijających się firm, zajmując tym samym ponad 80% nowych powierzchni biurowych. Bliskie sąsiedztwo firm technologicznych na różnym etapie rozwoju oraz nowoczesna infrastruktura i usługi doradztwa biznesowego ułatwią przedsiębiorcom współpracę i realizowanie nowych projektów.